Tasarım Harikası Mutfaklar

MUTFAK TASARIMLARI

Geçmişten günümüze gelen tasarım ve mimari akımlarda mutfaklar, sadece yemek yapmak ya da yiyeceklerin bulunduğu bir alan iken, son 5-6 senedir mutfak dolaplarında yeni bir akım, yeni bir ihtiyaç oluştu. Yeni yapılan konutların, eski konutlara göre daha konforlu, daha şık ve daha büyük tasarlandığını varsayarsak, mutfaklarda ki kullanılmayan küçük veya  boş alanların kullanılması açısından “ mutfaklar da paylaşımı” arttıran tasarımlar geliştirildi.  Bu “ paylaşım” temalı mutfak tasarımlarına örnek, mutfakların boş alanlarını değerlendirmek için, uzun mermer ile bar sandalyesi kullanılarak, duvara monte edilen mermer ile “şık “ bir görüntüye ulaşıldı. Bir başka örnek , Mutfakta yükseklere erişemeyen hanımlar için sandalyeden düşme tehlikesini sona erdiren, küçük boş bir alandan, içten dışa doğru kurulan sürgülü bir mekanizma ile, yukarıdaki eşyalar bu alana yüksekten alçağa sıralanarak doldurulması ile yeni bir tasarım geliştirilirken , mutfak mimarisinde “ mürdüm rengi, bordo, sarı “ gibi bir çok renk ilk defa kullanılmaya başlandı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte, özel mutfak tasarımları, özel mutfak dolabı çizimleri, her mutfak ölçüsüne göre kullanışlı mutfak dolapları ile evler dekore edilmekte, konfor ile birlikte mutfaklar şenlenmektedir.  Örneğin, eskiden mutfak dolaplarında ahşap tarzı geleneksel renkler ve tasarımlar kullanılırken, boya ve tasarım teknolojisi ile insanlar “ Mutfak dolabında hangi rengi seçmeliyim” sorusunu sormaya başladılar.

Mutfakta genel bir bütünlük ve düzen sağlayan mutfak dolapları, özel tasarlanabilmekte, ihtiyaca göre dizayn edilip tüketiciye sunulmaktadır.  İnşaat şirketleri;  “şık ve konfor” temalı konutlar inşa etmekte, ve birbirinden farklı mutfak dolapları tasarımı tercih edilerek, evin diğer bölümleri ile aynı çizgide devam eden mutfaklara “ farklı dokunuş “ ile dekorasyon alanında yenilik sunmaktadır.

Hepimiz; evimizi dizayn etmek, yenilik yaparak güzelleştirmek isteriz. Mutfaklarını değiştirmek yeniden dizayn etmek isteyen hanımlar; özellikle mutfak dolapları ve mutfak dolapları fiyatları konusunda araştırma yaparak, en kullanışlı mutfak dolaplarında karar kılmaktadır. Mutfak dolaplarının rengi, uzun ömürlü olması, sürgülü ya da bastırmalı dolap tasarımları ev dekorasyonu açısından en önemli kriterler arasında gösterilmektedir.